بوستان لاله

پارک
عکس بوستان لاله

بوستان لاله , حوالی خیابان انقلاب و دانشگاه تهران از آن دسته بوستان هایی است که پشت سرش تاریخ طولانی ای دارد.
قبل از انقلاب در جای کنونی بوستان لاله, باغ جلالیه بود. باغی با استفاده‌ ی نظامی که زیر پاهای سربازان‌ آن زمان بود; و تصورش سخت نیست که یک مکان نظامی تا چه حد می تواند خشک و به دور از بوستان امروزی باشد. تا وقتی که, به دستور فرح در آن محل بوستانی بنا شد که در ابتدا با همان نام بوستان فرح نیز شهرت داشت. بعد از انقلاب اسلامی , لاله نام گرفت و سالیان درازی است که همه آن را با این نام می شناسند و دیگر خبری از رژه ی نظامی سربازان نیست. به جای آن در بهار چندین و چند لاله ی زیبا در این بوستان خودنمایی می کنند و همرا با باد خنک بهاری به رقص در می آیند.

از تاریخ که بگذریم, این بوستان لاله گون 35 هکتاری, به قطع یک پارک کامل است که تقریبا همه ی فاکتور های یک پارک خوب و حتی بیشتر, در آن یافت می شود. از زمین والیبال و بسکتبال تا کتابخانه ای تحت پوشش کانون پرورش فکری کودک و نوجوان. از مرکز تئاتر عروسکی تا مسجد.

یکی از شاخصه های مهم این بوستان تندیس هایش است. به خصوص تندیس های خیام و ابوریحان که از معروف ترین تندیس های این پارک اند. باید گفت که این دو چهره ی بر جسته علاوه بر زیبایی هایی که به علم و هنر این کشور اضافه کردند, به این بوستان هم حال و هوایی متفاوت توام با فخر ایرانیان بخشیده اند.

امکانات این بوستان زیبا به کتاب خانه و زمین ورزش اش محدود نمی شود. بازارچه خوراکی و پوشاک و صنایع دستی این پارک از آن بخش هایی است که وسوسه ی گشت زدن و دیدن آن را نمی توان از سر بیرون کرد و به طبع, نقش و نگارهای زیبا و تاریخ پنهان شده در موزه ی فرش و یا هنر ملموس این روزها در موزه ی هنرهای معاصر, چیزی نیست که بتوان ندیده از آن گذشت.
مسیر ویژه ی دوچرخه و آلاچیق های تعبیه شده در پارک, فرصتی برای لذت بردن بیشتر از این بوستان زیبا را در اختیار ما می گذارند. لذتی که با رفتن به بخش جنوب شرقی پارک و قدم زدن میان معماری ژاپنی اش, از بین جویبار های مارپیچی شکل و آبنما هایش, بیشتر خواهد شد.
بوستان لاله, بوستانی که دسترسی بسیار آسانی با وسایل نقلیه ی عمومی به واسطه ی نزدیکی اش به دانشگاه تهران دارد, بوستانی است که از سالیان قبل, صبر کرده تا این روز ها از بوستان هایی باشد که همه نامش را شنیده اند و با لاله هایش خاطره دارند.

عکس سهیلا فلکی

سهیلا فلکی

مسیریابی از طریق:

اطلاعات تماس

159 نفر در لیست علاقه مندی قرار داده اند

دسته ها

تفریح ، پارک

برچسب ها