موزه چهلستون

موزه
عکس موزه چهلستون

اولین چیزی که در بدو ورود به عمارت چهلستون توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، 20 ستون بلند و افراشته در ضلع جلویی عمارت است که هر کدام بر روی سر 4 شیر قرار گرفته و تصویرشان در آب استخر بزرگ جلوی عمارت، علت نام گذاری این کاخ را مشخص می کند. این بنا متعلق به زمان صفویه بوده که در مهرماه سال 1327 هجری شمسی، توسط جمعی از بزرگان علم و هنر، تبدیل به موزه چهلستون اصفهان شد.
اهمیت موزه چهل ستون آن قدر زیاد است که به لحاظ قدمت، دومین موزه ایران بعد از کاخ گلستان محسوب می شود. در ورودی کاخ چهلستون، سالنی به موزه اختصاص داده شده که عمدتا محل نگهداری اشیای تاریخی مربوط به دوره های صفویه و قاجاریه است که از این میان می توان به نسخ خطي كوفي قرآن، ظروف کاربردی و تزئینی متعلق به دوران اسلامی، انواع قباله هاي ازدواج قرن نهم تا اواخر قاجار اشاره کرد. همچنین انواع سفال و آبگینه های قرن سوم تا یازدهم هجری، انواع سنگ نوشته، ظروف چینی سفید و آبی سفارش شاه عباس، قديمي ترين آثار سكه ما قبل تاريخ و درهای چوبی منبت و خاتم کاری شده متعلق به دوران صفویه نیز در این سالن دیده می شود.
اولين نمونه كاشي ساخت اصفهان، قالیچه‌هایی با طرح های محرابی مربوط به قرن 11 هجری قمری و همچنین فرش هایی که قدمتشان به 400 تا 500 سال پیش بر می گردد و دو نوع از آن ها نیز مزین به آیات الهی بوده و در دنیا بی نظیرند، از نمونه های برجسته تر این موزه هستند.
آدرس باغ موزه چهل ستون اصفهان کاملا سرراست بوده و برای پیدا کردنش گیج نخواهید شد. این مکان هر از گاهی میزبان نمایشگاه هایی است که در مناسبت های مختلف و به صورت دوره ای برگزار می شود.

عکس بنفشه ذاکری

بنفشه ذاکری

مسیریابی از طریق:

159 نفر در لیست علاقه مندی قرار داده اند

دسته ها

دیدنی ، موزه

برچسب ها